preot Marius Ciprian Babiuc

Preoți slujitori Decembrie 21, 2011

Preotul Marius Ciprian Babiuc s-a născut la data de 01.08.1980  în localitatea Botoşani. Încă de mic a fost atras de cele duhovniceşti, bunica sa fiindu-i model. În 1995 a intrat la Seminarul Teologic „Sf. Gheorghe” Botoşani, continuând apoi studiile la Facultatea de Filosofie din cadrul Univ. „Al . I . Cuza” - Iaşi. În anul 2009 a absolvit cursurile de masterat la Facultatea de Litere, secţia de Literatură comparată din cadrul aceleaşi universităţi. Actualmente este student la Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae”, Univ. „Al . I . Cuza” - Iaşi. Toate acestea l-au făcut pe părintele să fie serios şi răbdător, sociabil şi comunicativ, mereu deschis către lucruri noi.

Din anul 2004 este angajat al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei pe postul de Preot Paroh al Parohiei Siliştea – Protopopiatul Botoşani.