Istoric

Istorie Decembrie 21, 2011

Începând cu anul 1994, în cadrul programului „Sate fără biserici” iniţiat de Patriarhul Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, P.C. pr. Teodor Clapon începe construirea noii biserici cu hramul „Izvorul Tămăduirii” în satul Siliştea, comuna Stăuceni. Din lipsă de fonduri lucrările au fost sistate o perioadă de timp fiind apoi reluate în anul 1998 de către P.C. pr. Constantin Zăiceanu, de la parohia Stăuceni şi finalizate în 2002. Din anul 2004 noul preot Marius Ciprian Babiuc, susţinut de P.C. pr. Constantin Zăiceanu, de credincioşii din Stăuceni şi Siliştea precum şi de alţi ctitori şi binefăcători, a realizat pictura în tehnica „frescă”, lucrată de pictorul Vasile Mironescu.

Principalii ctitori şi binefăcători au fost: Constantin Conţac, Ioan Ilie, Gheorghe Bogdan, Alexa Miron, Dumitru Amişculesei, Ovidiu Amişculesei, Aurel Başcă, Dumitru Antohi, Costel Calistru, Constantin Custură, Grigore Pop, Ioan Popescu, Gheorghe Hoştiuc, Dorin Andronache, Dorin Ababei.

Biserica a fost sfinţită în data de 23 septembrie 2007 de către P.S. Calinic Botoşăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor însoţit de P.C. Protopop Lucian Leonte şi de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Actualmente se lucrează la construirea casei parohiale.